ANKARA HAYMANA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Yöneticilerimize Öfke Yönetimi Kursu Verildi

Okul Yöneticilerimize Öfke Yönetimi Kursu Verildi

  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda 20-24 Ocak tarihlerinde Uzm.Rehber Öğretmen Metin ÖZAY tarafından öfke yönetimi kursu verildi.

  Okul yöneticilerimizin katılmış olduğu bu eğitimde ÖZAY ; öfkenin tanımını yaparken öfkenin yüksek enerjili bir duygu olduğunu, kontrol edilememesi durumunda kişinin kendisine ve çevresine zarar vereceğini, öfke yönetimiyle ilgili sorun yaşayan kişilerin öfke patlamasından sonra suçluluk, utanma ve kendinden uzaklaşma gibi cezalandırıcı pozisyonlara girdiğini belirtti. ÖZAY bu kişilerin çevresinden tepki görmesi durumunda hissettiği öfkenin kendisine zarar verdiğini, kendilerini haklı görmek adına çeşitli savunma mekanizmaları geliştirdiklerini, gerçeği gördüklerinde savunma mekanizmalarının yerini farkındalığın alacağını söyledi. Öfke duygusunun -suistimal edilmediği durumlarda- aslında bireyi koruyan faydalı ve gerekli bir duygu olduğunu ifade etti.

  Sunumda; stres yönetiminin adımları, rahatlama ve farkındalık oluşturma (derin nefes alma, sistematik gevşeme, yoga), bilişsel yapılandırma, sorun çözücü olma, soğukkanlı ve sakin iletişim kurma, mizaha yer verme, çevrenin değiştirilmesi, diğer rahatlama yöntemleri (zamanlama, göz ardı etme, alternatifler oluşturma) şeklinde sıralandı. Seminerde ayrıca öfkenin ifade ediliş şekilleri, temelindeki duygu konuları işlendi. 

  Eğitim sonunda katılımcılara sınav uygulanarak başarılı olanlara katılım belgesi verildi.

23-01-202023-01-202023-01-202023-01-202023-01-202023-01-2020

Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Haymana/ANKARA - 312 658 24 57

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.